top of page

Rangsorolni a feladatokat és definiálni a kívánt végeredményt, avagy S.H.I.F.T. modell

  • Eszter
  • May 31, 2017
  • 3 min read

A gondolat Beverly Flaxington, viselkedés kutatótól származik. Minden egyes nap feladatok százait kell(ene) egy időben megoldani. Az új információk, változások, határidők megállíthatatlanul repkednek körülöttünk, még az egyiket sem fejeztük be, de már a másik feladatot kell kezdenünk, mindeközben számos más tevékenységgel szakítanak félbe minket, ami rendkívül frusztráló. Ha mindezt gondosan össze akarjuk szervezni, mivel lehetetlen, így csak további szorongáshoz, stresszhez, testi-lelki kimerültséghez vezet. Mindent nem tudunk egyszerre teljesíteni, a multi-tasking minden, csak nem megoldás abban az esetben, ha az összes dolog fontos számunkra, amit el kell intéznünk.

Ami működik, az a rangsorolás. Ezáltal képesek lehetünk hasznosítani a két legfontosabb forrásunkat, az időt és energiát. A rangsorolás során jobb döntéseket hozunk, csak az arra érdemes dolgokra fókuszálunk, több munkát tudunk elvégezni kevesebb energiával. Más szavakkal, amíg a multi-tasking rontja a produktivitásunkat, addig a rangsorolás hatékonyabbá és kevésbé stresszessé tesz.

Sajnos a vezetők gyakran adnak egyszerre több, különböző határidős feladatot, amely mind magas prioritású, nem veszik figyelembe, hogy ezzel nagyban romlik a teljesítmény, több lesz a hiba, a késés és a frusztráció a dolgozók körében. Minden élethelyzetben találkozunk ezzel a jelenséggel. Minél jobban teljesítünk, annál több feladatot és nagyobb felelősséget kapunk, ilyenkor már a rangsorolás lehetetlen. Eljön az az idő, amikor már a feladatok mennyisége meghaladja az erőnket. De mégis mely feladatokat utasíthatjuk vissza. Ilyenkor kell feltenni a kérdést: mi a végcél, a kívánt eredmény?

A S.H.I.F.T. modell segítségével definiálhatjuk a célunkat, amely az első lépés és a legfontosabb, ugyanis általa választ kapunk arra a kérdésre, hogy „Hogyan érhetjük el a célunkat, ha azt sem tudjuk hová tartunk?” Legelőször is meg kell határoznunk, hogy a siker mit jelent a számunkra, mind minőségileg, mind mennyiségileg. A definíciónak teljesen egyértelműnek és világosnak kell lennie, ugyanis ez fogja kirajzolni, hogy milyen lehetőségeket kell megragadnunk a cél eléréséhez.

Az elérni kívánt cél megfogalmazása lehetővé teszi az ahhoz vezető út visszafelé történő megépítését. Ha már ismerjük a célt, könnyebben el tudjuk dönteni, hogy mely feladatokra mondhatunk nemet és melyekre semmiképp. A siker jelentésének felismerése ugyancsak könnyebbé teszi számunkra bizonyos feladatok/kérések visszautasítását, mivel már pontosan tudjuk, hogy bizonyos dolgokat fel kell adnunk ahhoz, hogy azok helyett a számunkra jelentősebb feladatokat teljesítsük. A célunk meghatározása a S.H.I.F.T. modell első lépcsője, amely segíteni fog a későbbiekben a fölösleges stressz és pánik elkerülésében, az időnk jobb beosztásában, azon tevékenységek és emberek irányába történő elköteleződésben, amely ahhoz a bizonyos elérni kívánt célhoz vezet.

A S.H.I.F.T. modell tulajdonképpen egy változás-menedzsment modell, amely segít a célok egyértelmű meghatározásában, amelyek elérése érdekében fog történni a változás. Tulajdonképpen a motivációt hivatott növelni és az elköteleződést a cél és az ahhoz vezető folyamatok felé. A modell alapja az a vélekedés, hogy minél jobban koncentrálsz a kitűzött végeredményre, annál nagyobb eséllyel éred el azt.

A cél eléréséhez vezető legkritikusabb lépcsőfokok:

  • Cél meghatározása: Ha van egy bizonyos célod, nemcsak meghatároztad és megnevezted azt, de ezáltal arra irányítod a figyelmedet és koncentrációdat.

  • Akadályok felismerése: Ismerned kell azokat, számítani rájuk, hogy elkerüld, vagy túljuss rajtuk.

  • Emberi faktor ismerete: Azon emberek, akik a célod és közötted állnak, még ha Te magad is vagy az. Azonosítani kell őket, hogy ne akadályozzanak meg a cél elérésében.

  • Más útvonalak felismerése: Nem minden út vezet a cél felé, de ezzel a módszerrel találhatsz alternatív lehetőségeket a cél elérésére.

  • Lépést tenni: A modell megteremti a motivációt az első lépések megtételéhez, ezek nélkül ugyanis a cél örökre csak cél marad.

A modell megalkotója szerint a személyes siker mélyen belül rejlik, a S.H.I.F.T. modell csupán segít a felszínre hozni azt.

Forrás: learntoshift.com

 
 
 

Comentarios


Atlanta, GA, USA

©2017 by Eszter's blog. Proudly created with Wix.com

bottom of page