top of page

Eugenika és tortaszeletelés

  • Eszter
  • May 18, 2017
  • 1 min read

Sir Francis Galton (1822-1911), viktoriánus tudós-polihisztor, pszichológus, antropológus, meteorológus és statisztikus, Charles Darwin unokaöccse. Korai leírások szerint csodagyerek volt, két és fél évesen már olvasott. Egyik kezdeti írása az 1855-ben publikált Az utazás művészete című könyve. 1859-ben megjelent unokatestvére, Charles Darwin A fajok eredete című műve, amely alapjában véve megváltoztatta Galton érdeklődését. Tíz évvel később publikálta az Öröklött lángelme: az öröklődés törvényeiről és következményeiről című munkáját, amely később az eugenika (a magasabb rendű embertípusra és ennek kitenyésztethetőségére vonatkozó elmélet) alappillére lett. Nézetei szerint az intelligencia és a kiválóság örökölhető.

Nevéhez fűződik továbbá az ujj-lenyomat, mint élethosszig tartó egyedi jellegzetesség felismerése és később a büntetés-végrehajtásban történő alkalmazása. Sokféle antropometriai vizsgálatot is végzett, emberek ezreit mérte le szerte a világban és készített statisztikát átlagos biometriai értékeikről. Megrajzolta továbbá a női szépség térképét, amelynek az epicentruma London volt, a legcsúnyább nők helye pedig Aberdeen.

Matematikus-statisztikus lévén kifejlesztette a „tökéletes csésze tea” formuláját. 1906-ban a Nature című tudományos folyóiratban publikálta a Kerek torta szeletelésének tudományos szabályai című munkáját. További érdekes műve az Elmebaj előfordulása három egymást követő macska generációban című közleménye. Galton ezeken kívül az imádkozás hatékonyságának statisztikájáról is publikált.

1909-ben lovaggá ütötték. Munkájának egy része ellentmondásokkal teli, az eugenika a náci ideológiának is része lett, a kényszersterilizációs törvények bevezetése is a nevéhez köthető. 1911-ben halt meg Haslemereben, Angliában.

 
 
 

תגובות


Atlanta, GA, USA

©2017 by Eszter's blog. Proudly created with Wix.com

bottom of page