top of page

Okosórám

  • Eszter
  • May 17, 2017
  • 2 min read

Ez most szubjektív lesz... Az okosórákat gyakran egészség és fitness monitorként (health tracker) emlegetik, mivel segítségükkel az egészséges életmód nyomon követhető. Viselése közben számos applikáció emlékeztet alapvető tevékenységek végrehajtására, amelyekről munka közben gyakran megfeledkezünk, pedig fontosak az egészségünk szempontjából. Az addigi aktivitás (pl. ülőmunka) követésén alapulva ugyanis bizonyos időközönként figyelmeztet, hogy állj fel egy kicsit, mozogj. Ilyen funkció továbbá az egy perc nyugodt lélegzés, amely a mindfulness (tudatos jelenlét) napi rutinba beiktatott rövid változata lenne azáltal, hogy egy percig csak befelé tereled a figyelmedet a légzésedre. Az óra rezeg a karon, amikor elérkezettnek érzi az időt ezen tevékenységek végrehajtására. A teljes viselése alatt méri a pulzust.

A nap folyamán továbbá monitoroz mindennemű fizikai aktivitást és ezeket egy standard elvárt mennyiségű mozgáshoz viszonyítja (a CDC által javasolt érték). Különböző színű körökkel ábrázolja a napi testmozgást és az ezzel kapcsolatos egészségnyereséget is számszerűsíti. Piros kör a mozgás mennyisége és az ezzel elégetett kalória, zöld kör a fizikai aktivitás időben, a kék kör pedig az állva töltött idő óránként. Méri továbbá a lépések számát és az aznap megtett távolságot. A körök alapján egyszerűen látható, hogy mennyi testmozgásra van még szükség az ajánlott mennyiség eléréséhez.

Az okosórák legfontosabb beépített funkciója a fitness tracker, amellyel számos típusú testedzés közül választhatunk. Ha óránkban beépített GPS is van, akkor a futás vagy kerékpározás közben megtett útról térképet is készít. Ez a kedvenc funkcióm. Emellett persze méri a megtett távolságot, az ehhez szükséges időt, elégetett kalóriát, pulzusszámot és részletezi a sebességet. Futás közben például kilométerenként rezeg, így figyelni sem szükséges a távolságot.

Utazással kapcsolatban is rengeteg előnyét fedeztem fel az okosórának. Remek funkció a navigáció, a telefonon beállított célhoz vezető útvonal ugyanis akár a telefon állandó figyelése nélkül is követhető, mivel az óra folyamatosan hangjelzést ad és rezeg, ha kanyarodni kell vagy irányt változtatni. A repülőgép társaságok applikációi mind értesítést küldenek a járat változásról, esetleges történésekről, valamint a beszállókártya megjelenik a kis képernyőjén a boardinghoz szükséges QR kóddal. Rezeg az óra, ha megérkezett az Uber/Lyft autó, amelyet korábban megrendeltünk.

Alvás monitorozásra is képes, de én személy szerint nem szeretem éjszaka a csuklómon hordani, ha már egyszer a repülőgépen is ki kell kapcsolni... Hálózatról kell különben tölteni és egy feltöltéssel kb. 2 napot bír ki. Ha telefonnal szinkronizáltuk (máshogy a fitness applikációk sem túl részletesek), akkor telefonhívást is fogadhatunk rajta, valamint sms és email üzenetek is megérkeznek az órára. Még az amerikai kormány által küldött tornádó figyelmeztetést is kijelzi. A telefonnak érzékelhető távolságra (bluetooth) kell lenni, de ha nincs is a közvetlen közelben és hívás/üzenet érkezik, az óra jelez, vagy ha néma állapotban van, akkor csendben rezeg a csuklón.

A tévhitekkel ellentétben szerintem szép is. Az óraszíj egy mozdulattal cserélhető rajta, számos opció közül válogathatunk. A számlapok is tetszőlegesen variálhatók, valamint a gyorsgombok a főképernyőn is személyre szabhatók. Éjszaka, ha töltőre helyezzük és az éjjeli szekrényre fektetjük, éjjeli óraként használható, folyamatosan kijelzi az időt és dátumot halvány zöld színben.

Összefoglalva az okosóra egy egyszerűsített, csuklón hordható okostelefon, amelynek általam is tapasztalt legfontosabb célja az egészséges(ebb) életmódra ösztönzés. Nyilván nem a létezés feltétele. Vannak az én órámnál egyszerűbb és kedvezőbb árú, talán némely szempontból jobb okos órák is, de mentségemre szóljon, hogy én csak ezt az egy típust próbáltam.

 
 
 

Comments


Atlanta, GA, USA

©2017 by Eszter's blog. Proudly created with Wix.com

bottom of page