A kutya hatása a gyermekek egészségére
- Eszter
- Apr 28, 2017
- 2 min read
Felnőttek esetében a kutyatartást különböző fizikális és mentális egészségnyereséggel hozták összefüggésbe. A kutya tartása ugyanis felnőtteknél növeli a testmozgás mértékét, csökkenti a testtömeget és javítja a lelki egészséget. Gyermekek körében kevés hasonló vizsgálat született, egy ausztrál és nagy-britanniai tanulmány leírta, hogy 5 és 12 év közötti kutyatulajdonos gyerekek többet mozognak, így alacsonyabb az elhízás kockázata náluk. Ezekben az országokban támogatják is a kutyasétáltatást és játékot, mint effektív stratégiát a gyerekek fizikai aktivitásának növelésére. Az Egyesült Államokban a gyermekkori mentális betegség és elhízás súlyos népegészségügyi probléma. Mivel ezen problémák már korai életkorban kialakulhatnak, a megelőzésük kulcs fontosságú.

A kutyával való foglalkozás több szempontból előnyös a gyerekek számára. Mentális egészség szemszögéből: a 7-8 éves gyerekek gyakran rangsorolják a háziállatokat előbbre, mint embertársaikat. A segítő állatokkal történő terápia fontos része a gyerekek mentális betegsége és fejlődési rendellenessége kezelésében, mert csökkenti a szorongást és az izgatottságot, valamint javítja a kötődést. A kutyák továbbá a gyerekek emocionális fejlődésére is hatással lehetnek tekintve, hogy követik a gyerekek utasításait. Feltételezhetjük tehát, hogy ha a gyermek már fiatal korában kutyával foglalkozik, az ellensúlyozza mentális betegségek serdülőkorban, illetve későbbi életkorban kialakulására való hajlamát.
Egy 2015-ös amerikai vizsgálat azt találta, hogy azok a gyerekek, akiknek van kutyájuk, alacsonyabb szorongási pontszámot produkáltak a felvett teszt során. Ez a pontszám magasabb volt lányok, mint fiúk esetén, ahogyan a szeparációs szorongás, illetve a szociális szorongás alpontszám is. Megfigyelték továbbá, hogy a kutyák főként ezt az utóbbi két típusú szorongást képesek csökkenteni gyerekkorban (ábra). A kutya képes beszélgetésre ösztönözni a gyereket, ezzel társasági katalizátorként enyhíti a szociális fóbiát. A kutyával való baráti kapcsolat a szeparációs szorongást is enyhíti és javítja a társas kapcsolatokat. Mélyebbre hatolva, a kutyával való foglalkozás mérsékli a kortizol szintet valószínűleg oxytocin felszabadulásán keresztül, amely csillapítja a stresszre való természetes reakciót. Minden bizonnyal ezen hormonális effektusokon keresztül valósul meg a segítő állatokkal való foglalkozás jótékony terápiás hatása.

Az Egyesült Államok Népegészségügyi Hivatala kampányszerűen támogatja a felnőttek kutyatartását promotálva annak testi, lelki, szellemi egészségre gyakorolt, bizonyított jótékony hatását. Gyerekek esetében azonban a barátságos játék során szerzett, olykor igen veszélyes sérülésekről sem szabad megfeledkeznünk, mint az érem másik oldaláról.
Forrás:
Gadomski AM, Scribani MB, Krupa N, Jenkins P, Nagykaldi Z, Olson AL. Pet Dogs and Children's Health: Opportunities for Chronic Disease Prevention? Prev Chronic Dis. 2015;12:E205.
Comments