Étrend modellezés, mint matematikai tudomány
- Eszter
- Apr 23, 2017
- 3 min read
Az étrend modellezés napjainkban egy alkalmazott matematikai tudományág, amely során az élelmiszerek ismert energia- és tápértékét arra használják, hogy diétás irányelveket alkossanak különböző betegségekben szenvedők számára. A nemzeti diétás előírások az egészségmegőrzést, bizonyos életmódbetegségek kockázatának csökkentését célozzák meg, mint hyperlipidémia, magas vérnyomás, elhízás, valamint krónikus betegségek kialakulását, beleértve a 2-es típusú cukorbetegséget és a szív- és érrendszeri betegségeket. A szervezetünkbe bevitt ételek energia- és tápanyagtartalmának optimális szinten való tartása kulcsfontosságú a hiánybetegségek, illetve a toxicitás megelőzése szempontjából. A hasonló tápanyagprofilú ételeket egy-egy közös csoportba sorolják, mint gabonafélék, zöldségek/gyümölcsök, sovány húsok és alternatíváik, tejtermékek és zsírok. Később a különböző egyének étrend mintázatának megalkotásakor ezeket a csoportokat veszik alapul.

Gabonafélék
Zab- és kukoricapehely, péksütemények, rizs, tésztafélék a szervezetünket szénhidráttal látják el, amely befolyásolja a vércukorszintet, valamint B vitaminnal, amely az anyagcserét serkenti. A teljes kiőrlésű gabonák csökkentik a vér koleszterinszintjét, a vércukorszintet szabályozzák és emészthetetlen élelmi rostot képeznek a bélcsatornában, amely javítja az emésztést. Erős inverz kapcsolat áll fent a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása és a gyulladás, szívinfarktus kockázat, valamint halálozás között.

Zöldségek/gyümölcsök
A gyümölcsök és zöldségek szintén szénhidrátokban gazdagok, továbbá A (béta-karotin), C és E vitamint tartalmaznak, káliummal, magnéziummal és élelmi rostokkal egyetemben.

A zöld leveles zöldségek ezeken kívül vasat és folsavat is raktároznak, a hüvelyesek pedig fontos fehérjeforrások. Egyéb fontos alkotóik a fitokemikáliák, vagyis antioxidánsok, izoflavonoidok, flavonoidok és polyfenolok. Ismeretes, hogy szoros negatív kapcsolat van a gyümölcs- és zöldségfogyasztás, valamint a kardiovaszkuláris kockázat és halálozás között. Ezen előnyös hatások okai, hogy a B vitamin és folsav csökkenti a homocystein szintet, ezzel védik ki az oxidatív stresszt és az érfal károsodást. Az antioxidáns C vitamin, flavonoidok és karotinoidok védik a koleszterol oxidációját az artériákban, a kálium és magnézium pedig antihypertenzív hatással rendelkezik. Ezen okokból kifolyólag vezették be Ausztráliában a „2 gyümölcs & 5 zöldség” kampányt.

Húsok és azok helyettesítői
A húsok és alternatíváik az étrend fő fehérjeforrásai. Az egészséges húsfélék közé tartoznak a sovány húsok, csontozott szárnyasok, tojás, hal, tenger gyümölcsei, valamint a növényi alapú fehérjeforrások, mint hüvelyesek, száraz bab, mogyorófélék és magvak. Bizonyos betegségekben szenvedőknél (vesebetegek) a protein bevitelre pontosan oda kell figyelni.
Az állati fehérjét tartalmazó ételek foszforban, vasban, cinkben és B vitaminban gazdagok, amíg az olajos hal nélkülözhetetlen mennyiségű omega-3 zsírsavat és D vitamint tartalmaz. Az állati eredetű élelmiszerek azonban egyéb alkotókkal is rendelkeznek, amelyek nagyobb mennyiségben fogyasztva károsak lehetnek az egészségre. Ilyenek például a purin, foszfor, a vese savterhelése és a vég-glikációs termékek, amelyek növelik a gyulladást, oxidatív stresszt és vesekárosodás kockázatát. A túlzott fehérjefogyasztás továbbá csontbetegségekhez, vesekőhöz, daganatok kialakulásához és kardiovaszkuláris betegségekhez vezethet.

A csupán olajos halakban megtalálható omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő, érelmeszesedést és vérrög-képződést megakadályozó, vérnyomást és vérzsírokat csökkentő hatással bírnak. A halfogyasztás összefügg a stroke, szívbetegségben történő halálozás és minden egyéb típusú mortalitás csökkenésével.
A növényi alapú fehérjék a gabonafélékkel, zöldségekkel és gyümölcsökkel egyenértékű egészségnyereséget hordoznak, továbbá E vitamint és omega-6 zsírsavakat tartalmaznak. A szója egy különleges növényi alapú protein, amely teljes egészében helyettesítheti az állati fehérjéket. A mogyorófélék a fehérjék remek forrásai, továbbá E vitamint és fitokemikáliákat is tartalmaznak, ezzel csökkentik a gyulladást, érelmeszesedést, valamint antioxidáns hatásokkal is bírnak.
Tejtermékek
Tej, joghurt, sajt és alternatíváik magas biológiai értékű proteineket, kálciumot, magnéziumot, foszfort, B2, B12, A és D vitamint tartalmaznak, ezáltal felelnek a csontok egészségéért, csökkentik a test zsírtömegét. Továbbá antimikrobiális és antioxidáns hatásai is bizonyosak, valamint probiotikus enzimeket tartalmaznak.

Zsírok és olajok
Különböző növényi és állati eredetű zsírok, olajok és margarin a testünket energiával, esszenciális zsírsavakkal és zsírban oldódó vitaminokkal látják el. A táplálkozási zsírok telített és telítetlen csoportba sorolhatók. A telített zsírsavak származhatnak növényekből, illetve állatokból, ezek növelik a szérum koleszterinszintjét és az érelmeszesedést. Ezeket a zsírokat egyszeresen (olíva- és avokádóolaj) vagy többszörösen telítetlen (omega-3 mogyoróból, omega-6 brazil dióból) zsírsavakkal kell helyettesíteni, mert ezek E vitamin, antioxidáns és polyphenol tartalmának kardioprotektív szerepe van.
Alkohol
Az alkohol (etanol) tartalmú italok kalóriát szolgáltatnak és néhány egyéb tápanyagot is tartalmaznak. Érdekes módon népegészségügyi vizsgálatok azt mutatták, hogy mértékletes alkoholfogyasztás – főként a vörös bor fogyasztása – csökkenti az érelmeszesedés és vérrög-képződés kockázatát, valamint J-alakú kapcsolatot mutat a halálozással. A szív- és érvédő hatása a resveratrol és polyphenol tartalmának köszönhető az etanolt kiegészítve. Az általános javaslat egy egészséges felnőtt napi alkohol fogyasztására: kevesebb, mint 2 ital (<20 g alkohol).

Korábbi nagyobb vizsgálatok a mediterrán és északi étrendek követését favorizálják kiegészítve azzal, hogy a helyi éghajlatnak és kultúrának megfelelő, lehetőleg helyben megtermelt friss, halban, tejtermékekben, növényi alapú élelmiszerekben gazdag és húsban inkább szegényebb diéta alkalmazása a legelőnyösebb az egészségmegőrzés szempontjából.
コメント